Sintrol Oy
Ruosilantie 15
00390 Helsinki
Puh. + 358 9 5617 360
Fax + 358 9 5617 3680

     ETUSIVU       YRITYS      MYYNTI      TEKNINEN OSASTO      YHTEYSTIEDOT      SINTROL DUST MONITORS      PPM-SYSTEMS OY     

 Automaattisesti lukittuvat pölyräjähdysten eristysventtiilit Sintrolilta – Turvallista prosessia

Sintrolin edustamat Brilexin uudet, automaattisesti lukittuvat eristysventtiilit soveltuvat kaikkiin pölyräjähdysten riskikohteisiin estämään liekkien ja paineen takaiskun työntekijöihin ja tuotannon koneisiin.

Eristysventtiilit  lukittuvat automaattisesti räjähdyksen alkaessa ja estäen liekkien leviämisen sekä paineiskun alueella. Venttiilit toimivat ilman apuenergiaa, joten niiden asennus, ylläpito ja  uudelleenviritys on helppoa sekä edullista.

Suodattimen räjähtäessä sitä syöttävät  pölykanavat ovat räjähdyksen paineen ja liekin kannalta helpoimmat etenemistiet. Lukittuvat eristysventtiilit tuovat lisäturvaa ja täyttävät ATEX direktiivin vaatimukset henkilö – ja omaisuussuojasta näiltä osin.

- turvallinen lukitusmekanismi toimii automaattisesti ilman apuenergiaa
- venttiili estää liekkien leviämisen räjähdyksen jälkeen
- passiivinen eristys – erillistä lisäelektroniikkaa ei tarvita
- helppo resetoida ja ottaa käyttöön
- edulliset ylläpitokustannukset
- takaa korkeatasoisen prosessin turvallisuuden
- saatavana EK ja BPF-M malleihin

 

 

 

Lisätietoja: Timo Hakala  0400 405 507

 


 Sintrolin uusi edustus on United Electric Controls


Prosessien paineen ja lämpötilan valvonnan raja-arvokytkimet ja -lähettimet nyt Sintrolilta!

Sintrolin uusi edustus UNITED ELECTRIC CONTROLS valmistaa teollisuuden koneiden ja järjestelmien kriittisten ylä- ja alarajojen valvontaan tarkoitettuja lähettimiä ja kytkimiä. Tuotteille on useita kansallisia ja kansainvälisiä hyväksyntöjä UL, CE, ATEX, GOSTR jne. UE:n uusi räjähdyssuojattu ONE-sarja soveltuu useisiin kohteisiin esimerkiksi:

  • pumput ja kompressorit - start/stop, optimointi
  • voiteluöljyn valvonta - öljypohjan lämpötila, paine, ennakoiva huolto
  • hydraulinen öljynpaine - paineen suuruus, hätäkatkaisin
  • suodatinvalvonta - tukkeumat ja virtaus
  • turvajärjestelmät - hätähälytys ja -sammutus, kenttäkytkentä, nopea vasteaika
  • jatkuva valvontatieto kytkimen toiminnasta

 Lue lisää

Lisätietoja: Timo Hakala  0400 405 507


Tiedätkö kannettavan kaasuhälyttimesi kunnon?

Lisätietoja: Erkki Semi 040-5154 964

Kannettavien kaasuhälyttimien luotettavaan käyttöön ja huoltoon liittyy tärkeitä seikkoja, jotka takaavat hälyttimen luotettavan toiminnan tositilanteessa. Hälytin on turvalaite,  joka voi pelastaa henkesi. Vain asianmukaisesti huollettu ja kalibroitu hälytin toimii vaaratilanteessa oikein!

Kaasuhälyttimien hankinta on helppoa, mutta huolto ja jäljitettävän dokumentoinnin ylläpito tuovat käyttäjälle haasteita. Eteen tulevat ongelmatilanteet ovat ennalta arvaamattomia ja niiden syitä on lukuisia. Hälyttimen akku saattaa olla tyhjä tai testaukseen tarvittava kaasu lopussa,
jolloin Atex-vaatimuksien mukaista säännöllistä testausta ei voida suorittaa. Kaasuhälyttimen huoltoaikataulu saattaa venyä eikä varalaitetta ole tarpeen tullen käytettävissä. Ongelmaksi saattaa muodostua myös jäljitettävä dokumentointi sekä varaosien hankala saatavuus.

Sintrol Oy:n edustama iNET palvelu ratkaisee kaasuhälytinongelmat kertaheitolla.Teemme kanssasi neljän vuoden iNET sopimuksen tai vuoden koekäyttösopimuksen. Takaamme, että kannettavat henkilökohtaiset  hälyttimet tai monikaasumittarit ovat aina käyttövalmiina.

Telakointiasemassa hälytin testataan sähköisesti tai virityskaasulla sekä suoritetaan jäljitettävä kalibrointi. Viritystodistukset toimitetaan suoraan sähköpostiisi. Lisäksi ne löytyvät myös henkilökohtaisesta iNET palvelusta. Jos iNET havaitsee ongelmia hälyttimessä, toimitamme uuden käyttövalmiin laitteen tilalle.

 

 

 Lataa esite


Hydronix jatkuvatoiminen kosteusmittaus UUTUUS!

 Lisätietoja: Timo Hakala 0400 405 507

Hydronix LTD on mikroaaltopohjaisten jatkuvatoimisten kosteusmittausten markkinajohtaja. Hydronix on  kehittänyt sekoittimiin, ruuveihin ja suppiloihin tarkoitettua Hydro-Mix VI  kosteusmittaustaan. Uusi malli on nimeltään Hydro Mix VII.

HM VII malliin on lisätty uusia mittaustapoja, parannettu lämpötilavakautta, uudelleen suunniteltu vaihdettava keraaminen prosessipää ja lisätty analogisten lähtöjen määrä yhdestä kahteen.

HM VII on jämäkkä, uppoasennettava kosteusmittaus, joka on suunniteltu mittaamaan ja kestämään betonisekoittimien ympäristössä. Laite toimii tarvittaessa itsenäisesti osana prosessinohjausta tai se voidaan kytkeä osaksi Hydronixin veden annostelun ohjausjärjestelmää. Anturin nopea päivitystahti 25 kertaa sekunissa, tekee siitä ideaalisen  instrumentin ohjaamaan nopeasti muuttuvan kosteuden sekä homogeenisyyden hallintaa. Betonisekoittimien lisäksi  laitetta käytetään menestyksellisesti   esimerkiksi eläinrehussa ja viljojen käsittelyssä. HM VII asenennetaan paikkaan, jossa tuote virtaa jatkuvasti sen keraamisen mittapään yli esim. sekoittimen lattiaan tai ruuvin pohjaan.

Etäohjelmointi  ja diagnosointi voidaan helposti suorittaa ilmaisen Hydro-Com ohjelman avulla. Hydro-Comin avulla laite on helppo liittää mihin tahansa ohjausjärjestelmään ilman erillisiä liitäntäyksiköitä. HM VII sisäinen  signaalin käsittely, vaimennus  ja keskiarvoittaminen helpottavat liitäntöjä.


Hydro Mix VII

 
Hydro Mix VII 

 
Replacement kit

Lataa esite
Käyttöohjeet

Lisätietoa



Viikon tietoisku

Tapahtumakalenteri

Uusi edustus!
Uusi päämies ultraääni- ja visuaaliseen tarkistukseen (08/10)

Uutisia
Uudet eristysventtiilit Sintrolilta (05/10)

Tunnistatko metallin lajin?
Bruker XRF-analysaattorit(03/10)

Siemens Clamp-on
Ultraäänivirtausmittarit nesteiden määrämittauksiin(04/10)

Avoimet työpaikat

Artikkelit

© Copyright 2005. Sintrol Oy. All Rights Reserved